Сон дитини.

Що таке сон? Навіщо потрібно спати? Ваша дитина дуже швидко росте, його активність в рази перевищує рухливість і витратність енергії дорослої людини.

Сон - це відпочинок, який забезпечує повне відновлення нашого організму. Під час сну відбувається загальмована діяльність всіх систем організму, мозок дитини активний, але його активність спрямована на відновлення енергії і переробку отриманої інформації. Тривалість сну залежить від віку дитини.

Так скільки ж повинен спати дитина? Потреба уві сні визначається: індивідуальними особливостями, станом його нервової системи, рівнем здоров'я, якістю сну. Звичайно ж в більшості випадків буде краще спати дитина у тій мами, у якої вагітність протікала благополучно, мама не курила, чи не нервувала, багато спала і гуляла на свіжому повітрі, пологи якої протікали без ускладнень.
Чим менша дитина, тим менше його працездатність і більше часу треба на відновлення. Протягом дня новонароджений засинає до 11 разів, немає чіткого поділу дня і ночі. Тільки до кінця першого місяця з'являється виразне переважання нічного сну. Для новонародженого спати близько 16,5 ч.- це норма. Це пов'язано з тим, що навіть незначні зовнішні подразники, перевищують межа працездатності нервових клітин, викликаючи охоронне гальмування. Тому тривалий сон в дитинстві - фізіологічна норма.

У перший місяць життя дитина спить безладно.

З 2-го місяця встановлюється добовий режим сну: нічний - 10-11 год; денний - 6-6,5 ч. Тривалість нічного сну протягом перших трьох років життя залишається практично не зрадою, змінюється тільки кількість денних засипання. Спати один раз днем ​​діти починають у віці 1,5-2 років і зберігають цей режим найчастіше до школи. Після чотирьох років багато дітей перестають спати вдень, не варто переживати або наполягати, наявність денного сну в цьому віці Завіт від індивідуальних особливостей дитини.

Щоб дитина добре висипався, розвивався, радував Вас своїми досягненнями, його сон повинен складатися з двох фаз: фаза глибокого сну (повільного) і фаза поверхневого (швидкого) сну. Під час швидкого сну характерні дрібні швидкі посмикування окремих м'язових пучків і груп з незначним рухом в дрібних суглобах типу посмикування пальців рук і мімічних м'язів. У стадії повільного сну рухів істотно менше. Тільки ослаблений (швидкий, поверхневий) сон спостерігається: у дітей в лікарнях, у перезбудженого дитини, при шумі під час засипання, якщо перед сном дитина дуже щільно поїв. Навпаки, швидкий сон не наступає: після тривалої, важкої фізичної навантаження, при медикаментозному сні, у хворих дітей у вкрай важкому стані. Доведено, що якщо немає ослабленого сну, то немає сновидінь і немає відпочинку.

Як же зробити так щоб дитина добре висипався, був бадьорим, веселим і активним? Вечеря перед сном не слід робити рясним, так само рекомендується виключити такі напої як чай, кава, какао. Активні, збуджуючі гри перенесіть на більш ранній час, а сам день малюка повинен бути активним, рухливим з новими враженнями, прогулянками на свіжому повітрі, іграми і маленькими відкриттями. Що б діти швидко засипали і міцно спали рекомендується укладати їх в один і той же час, непогано б перетворити це заходи в приємний ритуал з купанням, читанням, колисковими, укладанням спати іграшок, побажанням всім домашнім добрих снів і т.д. У кожної дитини повинна бути своя ліжечко, розмовляти з малюком слід ласкаво, тихо, спокійно, уникайте негативних емоцій, сварок, покарань перед сном. Під час сну дитина повинна знаходиться в стані теплового комфорту. Дуже важливо підібрати йому комфортну, зручну одяг відповідно до пори року. Температура в спальні повинна бути не нижче 19-20 градусів. Наскрізне провітрювання проводиться до сну, в теплу пору року під час сну кватирки відкриті, але не повинно бути протягу, в холодну пору закриваються за 10 хв до відходу дитини до сну, не допускайте задухи і стежте за температурою повітря. Намагайтеся не користуватися балдахінами, вони порушують природну циркуляцію повітря і накопичують пил. Регулярно періть штори.

Неправильний режим, захворювання дитини можуть призводити до порушення сну, що може стати причиною недостатньої активності дитини під час неспання, а це, в свою чергу, може привести до затримки нервово-психічного і фізичного розвитку дитини, а при тривалому збереженні призводять до виникнення захворювання.

А тепер поговоримо як зробити сон маленької дитини безпечним. Мало хто знає, що 50% випадків зупинки дихання дитини уві сні викликані задушенням унаслідок неправельную положення уві сні. Саме тому в жовтні 2016р Американська Академія Педіатрії (АПП) опублікувала оновлені рекомендації з організації безпечного сну дитини:
1. Сон тільки на спині.
2. Використовувати тверду поверхню для сну.
3. Дитина повинна спати в кімнаті з батьками, але на окремому ліжку.
4. Ліжко повинна бути порожнім. Прибрати м'які іграшки і постіль з ліжка (подушки, м'які ковдри).

5. Рекомендується грудне вигодовування.
6. Запропонувати пустушку на момент засипання і сну. Прибрати пустушку, якщо малюк її втратив.
7. Не закривайте малюка з головою, уникайте перегріву.

Сон для маленьких дітей дуже важливий! Він допомагає малюкам активно рости, інтелектуально і фізично розвиватися, зміцнити імунітет, нівелювати перевантаження і зняти нервову напругу, поліпшити увагу і концентрацію і в цілому сприяє гарному настрою і бадьорості вашого карапуза. Не варто недооцінювати роль сну в житті дитини і нехтувати його якістю.